Grej of the Day som ett stöttande verktyg för skrivande

Loading...
Thumbnail Image

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

Abstract

Elever med svenska som andraspråk ställs i många fall inför utmaningar när det kommer till att uttrycka sig i skrift, vilket gör det angeläget att skrivundervisningen innehåller en varierad uppsättning av stöttning. En undervisningsmetod som innehåller flera stöttande komponenter som kan användas för att utveckla elevers skrivande, men vars användning saknar forskningsstöd, är Grej of the Day. Syftet med denna studie är att öka förståelsen för hur fyra lärare i årskurs 1–3 använder undervisningsmetoden GOTD för att stödja skrivutvecklingen hos elever med svenska som andraspråk. Frågeställningarna är hur lärare använder Grej of the Day för att stödja skrivutvecklingen hos elever med svenska som andraspråk, hur elevernas olika erfarenheter, kunskaper och språk tas tillvara på samt hur lärarna beskriver sig vilja utveckla metoden.

Studiens teoretiska utgångspunkter omfattar ett sociokulturellt perspektiv på lärande samt skrivmodellen The Not so Simple View of Writing. Studien antar en kvalitativ ansats och datainsamlingsmetoden utfördes genom klassrumsobservationer och semistrukturerade intervjuer med lärarna. Insamlad data analyserades genom tematisk analys.

Resultatet visade att lärarna använder metoden en gång i veckan med det huvudsakliga syftet att eleverna ska utveckla kunskap i att skriva faktatexter. Resultaten visade vidare att lärarna använder en variation av stöttningspraktiker samt modifierar och anpassar metoden i förhållande till den egna elevgruppen. Vidare visade resultaten att lärarna tar vara på elevernas kunskaper, språk och erfarenheter i arbetet med metoden, men att elevernas olika första språk inte gavs ett lika självklart utrymme. Resultaten visade att lärarna i samband med arbetet med metoden önskar lättillgängligt åldersanpassat material för elever med svenska som andraspråk, fler praktiska moment samt ett utökat samarbete med andra professioner inom skolan.

Studien bidrar med kunskap om lärares användning av metoden för att utveckla skrivande hos elever med svenska som andraspråk. I förlängningen bidrar även studien med kunskap med hur speciallärare kan stötta lärare i deras skrivundervisning.

Description

Keywords

Grej of the Day, stöttning, skrivundervisning, svenska som andraspråk

Citation

ISBN

Articles

Department

Defence location

Endorsement

Review

Supplemented By

Referenced By