La interacción auténtica de español en el aula y la posible aportación de un chatbot

Loading...
Thumbnail Image

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

Abstract

Det faktum att många elever och före detta elever inte anser sig kunna interagera på målspråket gjorde att vi frågade oss om interaktion med en chatbot (ett dataprogram som simulerar mänsklig skriftlig och muntlig kommunikation) kan upplevas som meningsfull och autentisk av elever som studerar spanska, steg fyra och steg fem, i svensk gymnasieutbildning.

Mål med uppsatsen:

  1. att få svar från ett 50-tal elever på steg 4 och 5 i svensk gymnasieskola om de anser att interaktionen med chatboten upplevs som autentisk (som att interagera med en människa)
  2. samt få svar på om den ansågs vara mer autentisk än övrig interaktion i klassrummet
  3. samt få svar på om den var motiverande
  4. samt få svar på om det vore ett bra alternativ till annan interaktion som erbjuds i klassrummet

Metod: Individuell interaktion mellan elever och chatboten Diego genomfördes, och den skriftliga dialogen sparades. Eleverna svarade i samband med uppgiften på en enkät.

Huvudsakliga resultat: 85% av eleverna ansåg att chatbotten är ett bra alternativ till övreig interaktion. 81% ansåg att det var motiverande. 41% ansåg att det var som att kommunicera med en människa. En lika stor procentdel, 41% ansåg att det var mer autentiskt att kommunicera med denna chatbot än den interaktion som genomförs mellan människor i klassrummet.

Description

Keywords

interaktion, kommunikation, moderna språk, autenticitet, spanska

Citation

ISBN

Articles

Department

Defence location

Endorsement

Review

Supplemented By

Referenced By