Utomhusmatematik - en fallstudie om pedagogers förhållningsätt
Date
Authors
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Abstract
Sammanfattning:
Syfte: Syftet med vår studie är att ta reda på hur 7 stycken pedagoger förhåller sig till utomhusmatematik och deras inställning till den.
Metod och material: Metoden vi har valt är en kvalitativ metod där vi har intervjuat 7 pedagoger i förskoleklass och skola. Vi har intervjuat pedagogerna där vi ställde frågor till dom och vi använde även en diktafon där vi spelade in svaren vi fick.
Resultat: Samtliga av alla pedagoger tyckte att utomhuspedagogik i matematik gynnade barns lärande. Pedagogerna tyckte att om man varvar teori och praktik så blir det lättare för eleverna att lära sig matematik. En del av pedagogerna tyckte att det skulle finnas färdigt material som de kunde använda, och de andra pedagogerna tyckte det var bra att använda det material som finns i naturen. Pedagogerna jobbade övervägande med de matematiska begreppen såsom under, över och stor, liten när de var ute. Vi har kommit fram till att de pedagoger som vi har intervjuat är positiva till utomhusmatematik men de använder det inte regelbundet.
Betydelse för läraryrket: Utomhuspedagogik i matematik har stor betydelse för att man som pedagog kan genom variation i läroprocessen få eleverna att lära sig matematik. Genom att eleverna får arbeta med alla sinnena får de uppleva matematiken. Eleverna kan sätta matematiken i ett sammanhang och inte bara att matematik är siffror utan så mycket mer.