Barns inflytande i förskolans verksamhet - En fenomenografisk studie om förskollärares uppfattningar om barns inflytande i förskolans verksamhet.
Date
Authors
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Abstract
Syfte och huvudfråga Syftet med studien är att beskriva och analysera förskollärares uppfattningar om barns inflytande i förskolan.
- Vilka möjligheter har barn till inflytande i förskolans pedagogiska verksamhet enligt förskollärarna?
- Vilka svårigheter och dilemman finns enligt förskollärarna att ge barn inflytande i förskolans pedagogiska verksamhet?
Metod och material För att kunna beskriva och analysera förskollärares uppfattningar om barns inflytande i förskolan har jag utgått från den fenomenografiska ansatsen, eftersom studien handlar om människors olika uppfattningar. Studien är empirisk och kvalitativ och insamlingsmetoden har varit intervjuer.
Resultat I resultatet är uppfattningarna uppdelade i tre kvalitativt skilda beskrivande kategorier. I resultatet handlar uppfattningar om: Kategori 1; barn samt barn blir sedda och hörda samt barn gör val Kategori 2; växelvis samt barns intressen tas tillvara och ett gemensamt projekt Kategori 3; Läraren samt lärare och barn har olika roller och tillfälligt inflytande
Betydelse för läraryrket Studien har bidragit till en fördjupad medvetenhet kring barns inflytande i förskolan genom att jag fått möjlighet att få en större förståelse, för hur olika förskollärare uppfattar barns inflytande i förskolan. Studien kan sägas vara ett värdefullt reflektionsunderlag i förskolors arbete med demokrati och barns inflytande.