”Prata om hur jobbigt det är och hur verkligheten kan se ut” – En kvalitativ studie om lärarstudenters berättelser om sina VFU-upplevelser
”Talk about how hard it is and what the reality can look like” – A qualitative study about how student teachers describe their experiences during work placement education
Abstract
Denna studie har syftat till att utforska hur lärarstudenter beskriver den verksamhetsförlagda (VFU) praktiken både som undervisningsmoment och praktik, samt lärarstudenternas beskriv-ning av sina upplevelser av skolan som arbetsplats. Frågor som har genomsyrat denna studie är ’hur beskriver lärarstudenter sina erfarenheter av VFU som undervisningsmoment och som praktik’, ’hur beskriver lärarstudenter sina erfarenheter av skolmiljön på sina VFU-platser’ samt ’hur förändras deras syn på läraryrket efter praktiken’. Studien har genomförts via semi-strukturerade intervjuer med sex lärarstudenter som har haft sina VFU perioder under år 2023. Studiedeltagarna är lärarstudenter via ämneslärarprogram, ULV (utlandsbildade lärares vidare-utbildning) samt KPU (kompletterande pedagogisk utbildning). Empirin har tolkats utifrån Sa-vickas (2013) career construction theory som försöker förklara individens anpassning till sitt yrke eller utbildningsval. Resultatet tyder på att en positiv upplevelse av VFU kan bero på att VFU-skolan har en bra skolmiljö, där det finns tydliga regler och ledning. Dessutom, har hand-ledarens engagemang och kollegialt arbete lyfts upp som ett avgörande stöd vid VFU-praktiken. Däremot visar det sig att några deltagare i denna studie beskriver sina VFU-erfarenheter mer negativt, och anledningen till det är att lärarstudenterna hade en annan uppfattning eller för-väntning på läraryrket än vad VFU: n kunde motsvara. Förutom det, en orsak till att VFU be-skrivs som påfrestande är att några lärarstudenter fick bemöta känslomässiga situationer med elever, såsom respektlöshet och kränkning, vilket då inte har hanterats på ett tillräckligt stöd-jande sätt av skolledningen.
Förutom det, betonar denna studie att lärarutbildningen borde ge lärarstudenterna mer redskap inför de praktiska delarna av läraryrket, såsom tolkning av styrdokumentet, lektionsplanering och hantering av känslomässiga situationer mellan elever och lärare. Studien är viktig eftersom den belyser hur studenter upplever VFU och hur praktiken kan leda till tveksamhet inför lärar-studenternas framtida yrke.
Degree
Student essay
Collections
View/ Open
Date
2024-07-01Author
Pereira Gunnesson, Natiele
Keywords
lärarstudenter
VFU
career construction theory
handledare
kollegialt arbete
Language
swe