• English
    • svenska
  • English 
    • English
    • svenska
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Student essays / Studentuppsatser
  • Department of education and special education / Institutionen för pedagogik och specialpedagogik, IPS (2010-)
  • Masteruppsatser (IPS)
  • View Item
  •   Home
  • Student essays / Studentuppsatser
  • Department of education and special education / Institutionen för pedagogik och specialpedagogik, IPS (2010-)
  • Masteruppsatser (IPS)
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Varför är vi inte mer närvarande med barnen? Strukturerad barngruppstid och kollegiala dialoger för förändrad och förbättrad närvaro i barngruppen.

Abstract
Syfte: Studiens syfte är att bidra med kunskap om hur den iscensatta aktionen av strukturerad barngruppstid och kollegial dialog bidragit till att pedagogerna blivit mer närvarande pedagoger i förskolepraktiken. Frågeställningen söker svar på hur pedagogerna beskriver sig som mer närvarande pedagoger i förhållande till sin person, sin professionalitet och politiska ramar. Teori: Studiens ansats är aktionsforskning och vilar på aktionsforskningens teori grund. Empirin har studerats, tolkats och analyserats utifrån Noffkes (2009) kunskapsdimensioner; Personlig, professionell och politisk. Metod: Den metodologiska utgångspunkten för studien bygger på att genom olika verktyg följa och studera ett kollegialt aktionsforskningsprojekt under olika samtalsfaser. Pedagoger på en förskola utgör en grupp vars kontinuerliga reflekterande dialog studeras över tid. Olika datamaterial har använts för att besvara studiens frågeställning; transkriptioner, mötesanteckningar och per sonlig loggbok. Materialet har analyserats utifrån Noffke (2009) och de tre kunskapsdimensionerna; Personlig, professionell och politisk. Resultat: Resultatet av studien visar att pedagogerna i relation till aktionens två parallella spår; struktur för samtalsdialoger och strukturerad barngruppstid uttrycker sig som mer närvarande pedagoger under processens gång i relation till Noffkes (2009) kunskapsdimensioner; Personlig, professionell och politisk. Pedagogerna uttrycker hur relationerna till barnen, sig själva, varandra och det professionella uppdraget stärks utifrån en förändrad struktur i förskolans praktik.
Degree
Student Essay
URI
https://hdl.handle.net/2077/77719
Collections
  • Masteruppsatser (IPS)
View/Open
Studentessay PDA162 HT22 HZ.pdf (442.8Kb)
Date
2023-07-04
Author
Zetterberg, Helen
Keywords
förskola
närvarande pedagog
relationell pedagogik
aktionsforskning
personlig
professionell och politisk kunskapsdimension
Language
swe
Metadata
Show full item record

DSpace software copyright © 2002-2016  DuraSpace
Contact Us | Send Feedback
Theme by 
Atmire NV
 

 

Browse

All of DSpaceCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjects

My Account

LoginRegister

DSpace software copyright © 2002-2016  DuraSpace
Contact Us | Send Feedback
Theme by 
Atmire NV