“Vi är alla jämlika, men inte samtidigt för det har vi inte råd med”. En kvalitativ fallstudie om prioriteringar och anpassningar av välfärdsservice.
Abstract
Syfte: Bidra till en ökad förståelse över regioners hantering av välfärdsutmaningar som grundar sig i en minskande och åldrande befolkning, med fokus på de prioriteringar och anpassningar som görs vid beslut om lokalisering. Val av studerad välfärdsservice har varit tandvård. Teori: Uppsatsen använder sig av vetenskapliga teorier inom lokaliseringsteori, offentliga värden och teori om centrum och perifera spänningar för att analysera prioriteringar av värden vid lokaliseringsbeslut. Dessutom används teori om anpassningar för krympande platser, innovation inom offentlig sektor samt en översiktlig litteratur om mobila tandvårdsenheter som förslag på innovation. Detta har använts till att undersöka regionernas praktiska anpassningsåtgärder som hantering av sina välfärdsutmaningar. Metod: En jämförande analys med två fallstudier av två regioner genom en abduktiv ansats. Skriftligt empiriskt material har inhämtats från mediesök och offentliga dokument, utöver detta har semistrukturerade intervjuer genomförts med regionalpolitiska representanter från majoritet och opposition, samt verksamhetsansvariga för Folktandvården i båda regioner.
Resultat: Resultatet visar att prioriteringar vid lokalisering av tandvård tenderar att prioritera värden som effektivitet och kvalitet högre än andra värden när verksamheten står inför omfattande utmaningar som påverkar dess möjlighet att bedriva verksamhet. Det visar således att prioriteringar av värden som tillgänglighet, närhet, jämlikhet och rättvisa har större möjlighet att prioriteras av beslutsfattare när verksamheten är välmående och inte har lika omfattande utmaningar. Resultatet visar även att båda studerade regioner använder sig av anpassningspolitiska åtgärder för att anpassa sina verksamheter till en minskad befolkning och minskade resurser, där innovation och annorlunda arbetssätt ses som nödvändiga till att fortsatt kunna bedriva en konkurrenskraftig verksamhet. Utöver detta visar resultatet att innovativa lösningar som ambulerande tandvårdsenheter kan vara ett sätt att bedriva service i glesbefolkade områden, men lösningen passar inte till alla lokala förutsättningar.
Degree
Student essay
Collections
Date
2025-06-17Author
Josefsson, Desiré
Keywords
Lokalisering
Offentliga värden
Spänningar mellan centrum och periferi
Prioriteringar
Anpassningspolitiska åtgärder
Innovation inom offentlig sektor
Ambulerande serviceenheter
Language
swe