Att stötta barns språkutveckling i och genom lek på förskolan - Ett utvecklingsarbete
Abstract
Vår studie baseras på aktionsforskning och har genomförts som ett utvecklingsarbete på tre förskolor i Västra Götaland tillsammans med barn i åldrarna 3–5. Syftet med utvecklingsarbetet är att undersöka de didaktiska strategier förskollärare kan använda för att stödja barnens i deras språkutveckling. Specifikt fokuseras hur barnen kan ges förutsättningar att utveckla den språklig och begreppslig förståelsen i och genom den fria leken. Tidigare forskning har visat vikten av ett medvetet kommunikativt förhållningssätt hos lärare för at stötta barns språkutveckling. En annan viktig faktor i detta hänseende handlar också om att det finns En tilltalande och inspirerande miljö för att stödja barns vilja att lära.
Materialet från denna aktionsforskning baseras på kvalitativa metoder såsom observationer, reflektionssamtal, videoinspelning och loggboksanteckningar. Aktionsforskningsprocessen följs som en röd tråd genom hela studien och byggs kollegialt i våra arbetslag tillsammans, genom att reflektera och gemensamt utveckla, förändra och förbättra en del av utbildningen i förskolan. Studiens material har analyserats utifrån sociokulturellt perspektiv. Resultatet presenteras utifrån de sex genomförda aktionerna, detta för att förtydliga för läsaren hur aktionsforskningprocessen följs som en röd tråd genom studien och vilka resultat som gjorts i takt med genomförda aktioner. Resultatet lyfter fram vikten av den didaktiska planeringen
som utförs av arbetslaget och har en stor inverkan på det intersubjektiva mötet i leksituationerna på förskolan. När barn och pedagoger samspelar och har en deltagande roll så visas exempel på hur barnen utmanas och får möjlighet att utveckla sitt verbala språk i interaktion. Att vara nära leken som observatör för att sedan kunna bidra med stöd och guidning i leken när det behövs visas vara en viktig förutsättning för att stödja barnspråk och deltagande. Studiens resultat visar på samma gång att förskollärarna själva anser att lek och lärande hänger ihop, vilket kan bidra till att vuxna är närvarande och stöttar barnen i deras lek och skapar goda förutsättningar för lekaktiviteterna.
Date
2024-05-30Author
Albaghdadi, Sally
Sistani, Golalai
Adam, Milma
Keywords
Språkutveckling, miljö, strategier, interaktion, kommunikation, aktionsforskning, didaktik, förskolan.
Language
swe